Northern New Jersey

Educational Foundation

56th Annual NNJS June Jamboree

56th Annual NNJS June Jamboree

Northern New Jersey
Saturday, June 22, 2019 -
8:30am to 3:00pm
Florham Park
New Jersey

56th June Jamboree Results

June 22, 2019

 

Concours Results

 

Judges Choice

 

McKenna

Amy

1958

220S cab

96.726

 

Best in Show

 

Robinson

Jerry

1964

230SL

97.327

 

Class 4

1st

Wegner

Claire

1956

190SL

95.904

 

Class 6

1st

Fiocco

Richard

1973

280

96.503

 

Class 7

1st

Parlato

Mike

1964

300Se cab

90.943

 

Class 8

1st

Heiligmann

Carlos

1978

230

96.554

2nd

Morgan

Phil

1993

500E

95.847

3rd

Sciales

Chris

1993

190e

93.312

             

Pinajian

Paul

1977

240 D

92.183

 

Class 9

 

 

 

 

 

 

1st

Snyder

Alan

1991

420SEL

96.110

2nd

Bachman

Keith

1990

560 SEL

94.826

3rd

Vankaenel

Trevor

1987

420SEL

94.450

 

Taylor

Larry

1987

420SEL

94.185

 

Class 10

 

 

 

 

 

 

1st

Seligman

Oliver

1995

E320 coupe

94.354

2nd

Kelly

Daniel

1984

300CD

92.568

 

 

Class 11

 

 

 

 

 

 

1st

Stellhorn

Don

1997

SL500 40th Anniv Edition

96.650

2nd

Salvanto

Steven

1990

300SL

96.459

3rd

Chiappinelli

Joe

2008

SL 55

95.043

 

Tana

Richard

2005

SL55

95.016

 

Roitman

Philip

2016

AMG GTS edtion 1

92.689

 

 

Class 12

1st

Grattan

Joe

2011

E550

95.587

3rd

Buda

Christian

2012

E350 4 matic

94.158

2nd

Syracuse

Andrew

2009

C300

94.439

 

 

Class 13

1st

Elder

Tom

2007

CLK550

94.646

 

 

Class 14

1st

Citera

Dominick

1998

S500

96.995

2nd

Newman

Helen

1999

CL500

96.339

3rd

Mignon

Joe

2006

S350

96.258

 

Ebel

Ed

2007

CL550

95.536

 

Baum

Winthrop

2004

Maybach 62

94.972

 

Mitchell

Tom

2008

CL63AMG

93.408

 

 

Class 15

 

 

 

 

 

 

1st

Bersh

Robert

1971

280SL

96.574

2nd

Fagan

Ann

1971

280SL

96.532

3rd

Martine

David

1969

280SL

94.638

 

Wilson

Ross

1968

250SL

94.890

 

DeLuca

David

1971

280SL

94.612

 

LaBella

Tony

1971

280SL

Not judged

 

 

Class 16

1st

Starace

Nick

1987

560SL

96.756

2nd

Spingarn

Loni

1980

450SL

95.783

3rd

Roper

John

1989

560SL

94.731

 

 

 

Popular Vote Results (Other than the 1st, 2nd, and 3rd place winners – the cars are listed in order of registration, not by the number of votes received)

 

New  (2014 to present)

1st

Smith

Linda & Bob

2016

E30 wagon

2nd

Frei

Trudy & Al

2019

E450 coupe

3rd

Handler

Keith

2018

C300 AMG

 

Terry

George

2016

E350

 

Tanner

Mitch

2019

E450 cab

 

Robert

Clifford

2017

S63 conv

 

Handler

Kollin

2016

CLA250

 

Galetski

Michael

2014

E550

 

Modern Sedan  (2004 – 2013)

1st

Hall

David

2012

E350 wagon

2nd

Spann

Jeff

2004

S430 4matic

3rd

Kontominas

Panagiotis

2013

C300 4matic

 

Cristiano

Valerie

2012

GL450

 

Modern Sport  (2004 – 2013)

1st

Boop

Don

2011

E350A cab

2nd

Krishnamurthy

Tito

2006

S65AMG

3rd

Fancy

Ernie

2007

SL550

 

Mackey

Jerry

2005

SL500

 

Old Sedan  (1994 – 2003)

1st

Buda

Carmine

1998

CL600

2nd

Fiocco

Anthony

2000

E320 wagon

3rd

DiMeglio

Ray

2001

E320

 

Fisher

Bill

1999

E320

 

Natkie

Daniel

1999

E320

 

Burgess

Martin

1998

C230

 

Old Sport  (1994 – 2003)

1st

Christenson

Otto Jens

2000

SL500

2nd

Kahrer

Mike

2001

CLK430 cab

3rd

Stanton

Michael

2003

55AMG

 

Capozzi

Robert

1994

E 320 cab

 

Hostrup

Bob

1999

SL500

 

Grabow

James

1997

SL600 sport

 

Breines

Steve

1995

E320 cab

 

 

Vintage Sedan (pre 1994)

1st

Kopchinski

Jaime

1958

219

2nd

Primamore

Michael

1990

G300

3rd

Foote

Daniel

1992

500E

 

Morgan

Keith

1969

300SEL 6.3

 

Egolf

Roger

1992

500E

 

Rajan

Sankari

1982

240D

 

Foote

Daniel

1986

190e 2.3 16v

 

Foote

Daniel

1993

500E

 

Jahn

Ed

1983

300SD

 

Sciales

Chris

1963

220Seb

 

Hirsch

Jay

1987

300SDL

 

Bleimaier

John

1980

300CD

 

Sudzin

Herb

1984

300D

 

Silva

Rui

1987

190e 2.3 16v

 

Lamb

David

1988

300TE

 

Montalto

Anthony

1974

450SE

 

Primamore

Christopher

1987

190D

 

Primamore

Mic hael Jr.

1987

300SDL

 

 

 

Vintage Sport  (pre 1994)

1st

Bergo

Alex

1961

190SL

2nd

Sciales

John

1955

190SL

3rd

Martine

David

1989

560SL

 

Kasindorf

Matt

1986

560SL

 

Capozzi

Martin

1992

500SL

 

Milo

Vinny

1987

560SL

 

Meister

John

1970

280SL

 

Hunt

Russell

1972

350 SL 

 

Array ( [domain_id] => 128 [subdomain] => nnj.mbca.org [sitename] => Northern New Jersey [scheme] => https [valid] => 1 [weight] => -3 [is_default] => 0 [machine_name] => nnj_mbca_org [path] => https://nnj.mbca.org/ [site_grant] => 1 )